Znamo da svaki roditelj ima zadatak svoje dijete od rođenja pa nadaje naučiti niz vrijednosti i vještina, a jedna od zanimljivih je svakako i naučiti dijete gledati na sat i pročitati vrijeme. U tome svakako dječji satovi mogu pomoći, a stari rimski analogni sat će biti pravi izbor za pročitati lice sata.

Budući da ste im već predstavili vremensko trajanje i uključili vrijeme u svakodnevne aktivnosti, tada vam može postati navika isticati vrijeme na satu kada se događaju događaji.

Upute i primjeri koji vam mogu pomoći da dječji satovi budu uključeni u vaš svakodnevni raspored sa vašim djetetom su rečenice kao što je: “kada su obje kazaljke sata na 12, tada ćemo jesti”, ili “kad je kratka kazaljka na 3, a dugačka na 6, vrijeme je za igru”.

Kasnije će i vaša djeca sama odabrati ovu naviku gledanja na sat i podsjetiti vas posebno ako im je neka aktivnost nešto čemu se raduju, a dječji satovi će biti zabavni dodatak svakom danu.

Zanimljiva ideja je i ta da možete s pokretnim kazaljkama izraditi sat od papirnate ploče kako biste djecu lako i pomno naučili kako ih čitati, a takvi dječji satovi mogu onda imati na sebi i njima omiljene crtane likove.

Možete započeti s podučavanjem čitanja kraće kazaljke. Dulja kazaljka za većinu djece može biti problematičnija jer je neophodno da broje od 1 do 60 u ispravnom redoslijedu.

Nakon što već mogu brojati od 1 do 60, tada ih morate vježbati brojati u skupinama od 5 (savjet: istaknite da kad broje petice, svaki broj završava s 5 ili 0). Kad vaše dijete savlada to brojanje od 1 do 60 više nema niti jedne zapreke za to da dječji satovi ne posluže za čitanje male i velike kazaljke.

Sad kad vaša djeca uče čitati analogni sat, najbolje je da dječji satovi uđu u njihov život kao ručni sat kako biste ih mogli vježbati svako malo.